Utama
Rawatan
Bolehkah saya mengambil aspirin dan ibuprofen bersama-sama??
Aspirin dan ibuprofen kedua-duanya digunakan untuk merawat kesakitan ringan. Aspirin juga dapat membantu mencegah serangan jantung atau strok, dan ibuprofen dapat menurunkan suhu anda. Seperti yang sudah anda duga, ada kemungkinan keadaan atau gejala yang boleh dirawat atau dicegah oleh kedua-dua ubat ini. Oleh itu, bolehkah anda mengambil ubat ini bersama-sama? Pendek kata, kebanyakan orang tidak seharusnya. Itulah sebabnya, ditambah lebih banyak maklumat mengenai penggunaan ubat-ubatan ini dengan selamat..
Kedua-dua aspirin dan ibuprofen tergolong dalam kelas ubat-ubatan yang disebut ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Mereka mempunyai kesan sampingan yang serupa, dan pengambilannya bersama-sama meningkatkan risiko kesan sampingan ini..
Aspirin dan ibuprofen boleh menyebabkan pendarahan perut, terutamanya jika anda mengambil terlalu banyak. Ini bermaksud membawanya bersama meningkatkan risiko anda. Risiko pendarahan perut dari ubat-ubatan ini terus meningkat jika anda:
- berumur lebih dari 60 tahun
- mempunyai atau mengalami ulser perut atau pendarahan
- ambil ubat pengencer darah atau steroid
- minum tiga atau lebih minuman beralkohol setiap hari
- mengambil lebih banyak ubat daripada yang disyorkan
- mengambil ubat sama ada lebih lama daripada yang diarahkan
Aspirin atau ibuprofen juga boleh menyebabkan reaksi alergi, dengan gejala seperti urtikaria, ruam, lepuh, pembengkakan wajah, dan mengi. Mengajak mereka bersama meningkatkan risiko ini juga. Sekiranya anda mengalami kemerahan atau bengkak akibat aspirin atau ibuprofen, berjumpa dengan doktor anda..
Aspirin dan ibuprofen juga boleh menyebabkan masalah pendengaran. Anda mungkin melihat tinitus atau kehilangan pendengaran. Sekiranya ya, anda harus berjumpa doktor.
Penggunaan Aspirin
Anda boleh menggunakan aspirin untuk merawat kesakitan ringan. Rawatan aspirin biasa adalah empat hingga lapan tablet 81 mg setiap empat jam atau satu hingga dua tablet 325 mg setiap empat jam. Anda tidak boleh mengambil lebih daripada empat puluh lapan tablet 81 mg atau dua belas tablet 325 mg dalam 24 jam.
Doktor anda juga boleh menetapkan aspirin untuk membantu mencegah serangan jantung atau strok. Serangan jantung dan strok boleh disebabkan oleh gumpalan darah di saluran darah. Aspirin mencairkan darah dan membantu mencegah pembentukan gumpalan darah. Oleh itu, jika anda pernah mengalami serangan jantung atau strok, doktor anda mungkin akan memberitahu anda untuk mengambil aspirin untuk mengelakkannya. Kadang kala, doktor anda akan menghidupkan aspirin jika anda mempunyai beberapa faktor risiko strok atau serangan jantung. Rawatan profilaksis khas adalah salah satu daripada 81 mg tablet aspirin sehari..
Anda juga boleh mengambil aspirin untuk membantu mencegah barah usus besar. Doktor anda boleh memberitahu anda berapa banyak yang sesuai untuk anda..
Penggunaan Ibuprofen
Ibuprofen dapat mengubati kesakitan ringan, seperti:
- sakit kepala
- sakit gigi
- sakit belakang
- sakit haid
- sakit otot
- sakit artritis
Ia juga dapat membantu mengurangkan demam. Rawatan biasa adalah satu hingga dua tablet 200 mg setiap empat hingga enam jam. Anda harus cuba mengambil jumlah terkecil. Jangan sekali-kali mengambil lebih daripada enam tablet ibuprofen dalam satu hari.
Untuk mengelakkan kesan sampingan yang serius, anda mungkin tidak boleh mengambil ibuprofen dan aspirin bersama-sama. Walau bagaimanapun, jika anda merasa perlu mengambil kedua-duanya, berbincanglah dengan doktor anda. Sekiranya doktor memutuskan bahawa selamat untuk anda mengambil kedua-dua ubat pada masa yang sama, awasi gejala pendarahan perut. Sekiranya anda melihat sebarang gejala, hentikan pengambilan aspirin dan ibuprofen dan berjumpa doktor.
Ibuprofen boleh diambil dengan aspirin
Ibuprofen dan asid asetilsalisilat tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Penggunaan gabungan mereka membawa kepada peningkatan kesan sampingan kedua-dua ubat.
Petunjuk untuk digunakan
Ibuprofen dan asid asetilsalisilat boleh didapati tanpa preskripsi dan digunakan untuk merawat:
- demam
- sakit kepala;
- sakit otot
- sakit haid;
- Sakit gigi
- lumbago (sakit belakang bawah akut).
Kedua-dua ubat ini digunakan untuk merawat penyakit kronik seperti osteoartritis dan rheumatoid arthritis. Asid asetilsalisilat juga digunakan untuk mencegah dan merawat penyakit kardiovaskular..
Adakah berbaloi untuk menggabungkan ubat-ubatan ini?
Sekiranya seseorang mengambil asid acetylsalicylic untuk mengurangkan keparahan kesakitan, maka penggunaan ibuprofen tambahan tidak masuk akal. Ia hanya meningkatkan kesan sampingan kedua-dua ubat..
Sekiranya asid acetylsalicylic digunakan dalam dos yang rendah untuk pencegahan penyakit kardiovaskular, penggunaan ibuprofen secara berkala dibenarkan untuk mengurangkan keparahan kesakitan.
Kesan sampingan NSAID yang biasa termasuk:
- gangguan saluran gastrousus (GIT), termasuk pendarahan, bisul dan cirit-birit;
- fungsi buah pinggang terjejas;
- peningkatan tekanan darah;
- pelanggaran hati;
- pengekalan cecair, yang menyebabkan pembengkakan kaki, kaki, pergelangan kaki dan tangan;
- ruam.
Apabila asid acetylsalicylic digunakan untuk merawat serangan jantung, penggunaan ibuprofen secara berterusan dapat mengganggu mekanisme tindakan asid asetilsalisilat.
NSAID dikontraindikasikan pada orang:
- alah kepada kumpulan ubat ini;
- dengan asma;
- dengan tekanan darah tinggi;
- dengan penyakit buah pinggang dan hati yang teruk;
- dengan pelanggaran pada saluran pencernaan;
- mengandung atau menyusu.
Asid asetilsalisilat juga dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah 16 tahun.
Kaedah penggunaan kedua-dua ubat
Pentadbiran Makanan dan Dadah A.S. (FDA) mengesyorkan orang yang mengambil asid acetylsalicylic sebagai langkah pencegahan untuk menggunakan ibuprofen 8 jam sebelum asid acetylsalicylic, atau 30 minit selepasnya. FDA juga mengesyorkan untuk membincangkan isu pemberian bersama ubat-ubatan ini secara berasingan dengan doktor anda..
Cara mengatasi kesan sampingan?
Banyak kesan sampingan dari penggunaan gabungan ibuprofen dan asid asetilsalisilat berjaya dihentikan di rumah:
- dengan gangguan gastrousus, antasid boleh digunakan untuk membantu mengurangkan ketidakselesaan semasa dispepsia;
- dengan loya, anda harus mengikuti diet yang tidak termasuk makanan berlemak dan pedas;
- sekiranya perut kembung, penggunaan makanan yang menimbulkan fermentasi pada saluran pencernaan harus dibatasi.
Sekiranya seseorang mempunyai kesan sampingan yang serius berikut, dia harus berjumpa doktor dengan segera:
- darah dalam air kencing, dahak;
- muntah
- warna kuning kulit dan mata adalah tanda gangguan fungsi hati;
- sakit sendi boleh menjadi tanda tahap asid urik yang tinggi dalam darah;
- tangan atau kaki bengkak.
Secara berasingan, perlu dipertimbangkan manifestasi reaksi alergi yang serius, di mana rawatan perubatan kecemasan diperlukan:
- kulit gatal, merah, bengkak, lecet, atau mengelupas;
- berdehit dan ketegangan di dada atau tekak;
- bengkak muka, bibir, lidah, atau tekak.
Apakah alternatifnya?
Paracetamol sering menjadi pilihan yang baik untuk demam, sakit ringan hingga sederhana. Sekiranya kesakitan teruk, seseorang perlu berjumpa doktor. Gabungan NSAID dengan parasetamol dianggap selamat..
Apa yang patut diingat?
Doktor mengesyorkan untuk mengelakkan penggunaan gabungan ibuprofen dan asid acetylsalicylic, kerana ini meningkatkan kemungkinan kesan sampingan.
Orang yang kerap mengambil asid asetilsalisilat untuk mencegah penyakit kardiovaskular harus mengambil kira bahawa ibuprofen dapat memutarbelitkan kesan terapi yang diharapkan. Gabungan parasetamol dan asid asetilsalisilat dianggap selamat.
Sekiranya aspirin dan ibuprofen diambil bersama, kemungkinan kesan sampingan meningkat, terutamanya dari sistem pencernaan.
Keselamatan pemberian bersama ibuprofen, aspirin, diclofenac, nimesulide, meloxicam dan ubat-ubatan anti-radang bukan steroid (NSAID) yang lain membimbangkan orang yang mengalami kesakitan kronik. Contohnya, dengan osteoartritis.
Dua ubat pertama dikeluarkan tanpa preskripsi doktor, dan oleh itu ia digunakan secara meluas di seluruh dunia untuk demam, sakit gigi dan otot, sakit yang menyakitkan, radiculitis.
Aspirin (aka acetylsalicylic acid) dijumpai dengan nama dagang Upsarin, Asprovit. Terdapat dalam dos dari 75 hingga 1000 mg. Aspirin kardiologi dalam dos 75, 80, 100 dan 150 miligram biasanya digunakan untuk mencegah pembekuan darah (serangan jantung, strok).
Ibuprofen terkenal di dunia dengan jenama Nurofen, Ibuprom atau Imet. Ia dihasilkan dalam bentuk sediaan tunggal 100, 200, 300, 400 dan 600 mg, serta dalam kombinasi dengan bahan aktif lain (misalnya, dengan parasetamol).
Kepunyaan satu kumpulan NSAID dan mekanisme tindakan farmakologi yang serupa menyebabkan kesan sampingan ubat ini.
Hari ini kami akan menerangkan mengapa anda tidak dapat menggabungkan ubat-ubatan yang popular ini, bagaimana untuk mengelakkan kombinasi yang berisiko, dan apa yang perlu ditakutkan jika anda mengambil secara tidak sengaja.
Sekiranya anda sudah minum asid asetilsalisilat dalam dos yang mencukupi untuk menghilangkan rasa sakit (500-1000 mg), dos tambahan Nurofen tidak masuk akal. Tetapi potensi risiko kesihatan ditambah, dan ketara.
Sekiranya anda mengambil aspirin kardiologi dalam dos kecil setiap hari, penggunaan ibuprofen secara berkala untuk membius atau menurunkan suhu dibenarkan. Tetapi dengan sangat berhati-hati.
• Sakit perut
• Mual dan cirit-birit
• ulser perut dan usus
• Pendarahan gastrousus
• fungsi buah pinggang terjejas
• Peningkatan tekanan darah
• Bengkak pada bahagian bawah kaki
• Reaksi kulit
Ingat: jika asid acetylsalicylic diresepkan oleh pakar kardiologi untuk mencegah strok dan serangan jantung, penggunaan tablet ibuprofen secara serentak (walaupun episodik) boleh mempengaruhi kesan pencegahan ubat pertama!
Ubat ini tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah 16 tahun, walaupun dalam dos yang rendah! Dalam praktik seorang doktor dan ahli farmasi, ibu bapa kesedihan sering dijumpai yang memotong arahan ini, memecahkan tablet dewasa menjadi bahagian N. Sebenarnya, dos aspirin yang minimum boleh menyebabkan sindrom Reye yang mematikan dan kurang difahami pada seorang kanak-kanak. Sekiranya kesan sampingan yang fatal ini sangat jarang berlaku, itu tidak bermaksud anda harus mengambil risiko.
Justifikasi ibu bapa yang biasa "suhu tidak menyimpang" juga tidak menahan air. Hari ini, di dalam kabinet ubat kediaman anda terdapat ubat-ubatan hebat seperti paracetamol dan ibuprofen yang sama. Mereka boleh diberikan kepada bayi tanpa rasa takut, dan bahkan penerimaan bersama atau urutan dibenarkan.
By the way, nimesulide (nise) juga dikontraindikasikan dengan ketat pada masa kanak-kanak!
Sebilangan besar orang menolak kombinasi berbahaya, tetapi ada yang berminat: berapa lama minum ubat kedua?
Bagi individu yang kerap minum asid acetylsalicylic dosis rendah, FDA mengesyorkan mengambil ibuprofen tidak lebih awal daripada 8 jam sebelum atau 30-60 minit selepasnya (untuk tablet biasa yang tidak diubah suai). Walau bagaimanapun, pakar Amerika menasihati anda untuk terlebih dahulu menghubungi doktor anda dan menjelaskan kemungkinan ini. Anda juga perlu bertanya kepada ahli farmasi mengenai ciri-ciri ubat anda - ini mungkin bukan pil "sederhana", tetapi bentuk pelepasan perlahan.
• Sakit perut: antasid dapat mengurangkan rasa tidak selesa
• Mual: Duduk dengan makanan ringan, mengelakkan berminyak dan pedas
• Muntah: air mineral atau larutan Regidron yang disyorkan
• Kembung perut: Hadkan makanan yang mendorong kembung, termasuk lentil, kacang, kacang, dan bawang. Ambil simethicone.
Sekiranya kanak-kanak itu mengambil ubat ini - bawa dia ke hospital! Sekiranya berlaku overdosis yang tidak disengajakan, anda perlu membilas perut secepat mungkin, dalam kes yang teruk, berikan arang aktif, kerana tidak ada penawar khusus.
• kemerahan pada kulit
• Lepuh dan mengelupas
• Kekuningan kulit dan membran mukus
• Sakit sendi
• Bengkak anggota badan
Reaksi alergi akut terhadap NSAID juga memerlukan rawatan perubatan segera. Ia dimanifestasikan oleh gatal-gatal pada kulit, ruam, bersin, sesak nafas, rasa berat di dada. Pembengkakan laring, lidah, bibir dan muka berkembang.
Sekiranya anda tidak sengaja mengambil ibuprofen dengan aspirin, langkah pertama anda adalah menghubungi doktor anda. Periksa dos yang anda ambil dan ikuti nasihatnya.
Gabungan ubat yang optimum bergantung pada jenis kesakitan dan ciri-ciri penyakit ini. Sebagai contoh, untuk kesakitan reumatik, NSAID seperti meloxicam, tenoxicam, diclofenac sodium, atau diclofenac + paracetamol mungkin lebih sesuai. Sebagai agen antipiretik, parasetamol dapat berfungsi sebagai alternatif yang sangat baik untuk asid asetilalsilat. Praktikalnya tidak berbahaya bagi saluran pencernaan, dan dalam dos yang sesuai ditetapkan sejak berusia sebulan.
Ibuprofen dan aspirin bersama - ini jauh dari kombinasi terbaik.
Bincangkan alternatif dengan penyedia penjagaan kesihatan atau ahli farmasi anda!
Konstantin Mokanov: Sarjana Farmasi dan penterjemah perubatan profesional
Antara ubat anti-radang bukan steroid, Ibuprofen dan Aspirin adalah yang paling biasa dan sering digunakan. Ini disebabkan keberkesanan dan ketersediaannya. Pertimbangkan sama ada ia boleh diambil pada masa yang sama..
Antara ubat anti-radang nonsteroid, Ibuprofen dan Aspirin adalah yang paling biasa dan biasa digunakan..
Ibuprofen dianggap sebagai ubat yang lebih "setia" dari segi kesan sampingan. Semua NSAID mempunyai kesan negatif terhadap fungsi perut dan usus. Ini mengurangkan risiko penyakit ini, dan juga digunakan dalam pediatrik. Persediaan berdasarkan bahan ini mempunyai sifat berikut:
Bahan aktif utama Aspirin adalah asid asetilsalisilat. Ia merujuk kepada ubat anti-radang bukan steroid. Selalunya ia digunakan untuk menghilangkan rasa sakit semasa kecederaan, patah tulang, sakit sendi dan otot. Juga, Aspirin memiliki sifat mencairkan darah, karena itu banyak digunakan dalam kardiologi untuk pencegahan penyakit kardiovaskular. Ubat ini diresepkan kepada pesakit selepas serangan jantung dan strok untuk mencegah serangan berulang..
Aspirin mempunyai sifat mencairkan darah, itulah sebabnya ia digunakan secara meluas dalam kardiologi untuk pencegahan penyakit kardiovaskular.
Sebagai tambahan kepada kesan positif, kesan yang tidak diingini mungkin berlaku. Para saintis telah membuktikan bahawa Ibuprofen mengurangkan kesan pencairan asid acetylsalicylic. Maksudnya, penggunaan kedua-dua ubat secara serentak boleh menyebabkan trombosis, degupan jantung yang lemah (aritmia, takikardia, bradikardia), hipertensi (tekanan darah tinggi).
Kedua-dua ubat boleh didapati dalam beberapa bentuk dos - tablet, suntikan. Sebaik sahaja mereka diambil untuk sakit kepala, sakit gigi, kekejangan haid, demam. Semasa rawatan proses keradangan atau CVS, ubat digunakan sebagai ubat pencegahan atau tambahan dalam terapi kompleks.
Sebaik sahaja Aspirin dan Ibuprofen diambil bersama untuk sakit kepala, sakit gigi, kekejangan haid, demam.
Setelah minum alkohol, lebih baik menggunakan Aspirin, sebagai asid asetilsalisilat memecah etil alkohol.
Melawan sakit kepala, Upparin Oppa lebih kerap digunakan. Bahan yang terkandung dalam Ibuprofen boleh menyebabkan kesan sampingan dan meningkatkan risiko terkena penyakit saluran gastrointestinal.
Oksana Averina, 50 tahun, Moscow.
Sudah lama saya tidak menggabungkan ubat ini. Tetapi kadang-kadang saya mengambil kursus Cardiomagnyl (berdasarkan asid acetylsalicylic) dari trombosis vaskular dan, jika perlu, gunakan Ibuprofen atau analognya, tidak ada kesan sampingan yang diperhatikan. Dan Aspirin membantu mengencerkan darah..
Natalya Korneeva, 29 tahun, Ivanovo.
Saya menggunakan asid acetylsalicylic untuk sakit belakang, untuk sakit wanita secara berkala saya mengambil Upsarin Ups berdasarkan komponen yang sama. Dengan cepat dan berkesan menghilangkan rasa sakit.
Setelah minum alkohol, lebih baik menggunakan Aspirin, sebagai asid asetilsalisilat memecah etil alkohol.
Ivan Sergeevich, ahli terapi, Voronezh.
Kedua-dua ubat ini dianggap cukup berkesan, tetapi saya tidak mengesyorkan mengambil dos yang tinggi, kerana ia membawa banyak kesan sampingan. Terutama untuk sistem pencernaan. Oleh itu, lebih baik mengambilnya dalam jumlah kecil..
Svetlana Alexandrovna, pakar bedah, Moscow.
Selalunya saya menetapkan ubat "ibuprofen" untuk pencegahan penyakit berjangkit selepas pembedahan. Ubat ini mempunyai kesan sampingan yang paling sedikit dan berkesan menghilangkan banyak jenis bakteria dan virus..
Antara ubat anti-radang bukan steroid, Ibuprofen dan Aspirin adalah yang paling biasa dan sering digunakan. Ini disebabkan keberkesanan dan ketersediaannya. Pertimbangkan sama ada ia boleh diambil pada masa yang sama..
Ibuprofen dianggap sebagai ubat yang lebih "setia" dari segi kesan sampingan. Semua NSAID mempunyai kesan negatif terhadap fungsi perut dan usus. Ini mengurangkan risiko penyakit ini, dan juga digunakan dalam pediatrik. Persediaan berdasarkan bahan ini mempunyai sifat berikut:
- anti-radang;
- antipiretik;
- ubat sakit.
Bahan aktif utama Aspirin adalah asid asetilsalisilat. Ia merujuk kepada ubat anti-radang bukan steroid. Selalunya ia digunakan untuk melegakan kesakitan pada kecederaan, patah tulang, sakit sendi dan otot.
Juga, Aspirin mempunyai sifat mencairkan darah, itulah sebabnya ia digunakan secara meluas dalam kardiologi untuk pencegahan penyakit kardiovaskular.
Ubat ini diresepkan kepada pesakit selepas serangan jantung dan strok untuk mencegah serangan berulang..
Aspirin mempunyai sifat mencairkan darah, itulah sebabnya ia digunakan secara meluas dalam kardiologi untuk pencegahan penyakit kardiovaskular.
Sebagai tambahan kepada kesan positif, kesan yang tidak diingini mungkin berlaku. Para saintis telah membuktikan bahawa Ibuprofen mengurangkan kesan pencairan asid acetylsalicylic. Maksudnya, penggunaan kedua-dua ubat secara serentak boleh menyebabkan trombosis, degupan jantung yang lemah (aritmia, takikardia, bradikardia), hipertensi (tekanan darah tinggi).
Kedua-dua ubat boleh didapati dalam beberapa bentuk dos - tablet, suntikan. Sebaik sahaja mereka diambil untuk sakit kepala, sakit gigi, kekejangan haid, demam. Semasa rawatan proses keradangan atau CVS, ubat digunakan sebagai ubat pencegahan atau tambahan dalam terapi kompleks.
Sebaik sahaja Aspirin dan Ibuprofen diambil bersama untuk sakit kepala, sakit gigi, kekejangan haid, demam.
Setelah minum alkohol, lebih baik menggunakan Aspirin, sebagai asid asetilsalisilat memecah etil alkohol.
Melawan sakit kepala, Upparin Oppa lebih kerap digunakan. Bahan yang terkandung dalam Ibuprofen boleh menyebabkan kesan sampingan dan meningkatkan risiko terkena penyakit saluran gastrointestinal.
Oksana Averina, 50 tahun, Moscow.
Sudah lama saya tidak menggabungkan ubat ini. Tetapi kadang-kadang saya mengambil kursus Cardiomagnyl (berdasarkan asid acetylsalicylic) dari trombosis vaskular dan, jika perlu, gunakan Ibuprofen atau analognya, tidak ada kesan sampingan yang diperhatikan. Dan Aspirin membantu mengencerkan darah..
Natalya Korneeva, 29 tahun, Ivanovo.
Saya menggunakan asid acetylsalicylic untuk sakit belakang, untuk sakit wanita secara berkala saya mengambil Upsarin Ups berdasarkan komponen yang sama. Dengan cepat dan berkesan menghilangkan rasa sakit.
Setelah minum alkohol, lebih baik menggunakan Aspirin, sebagai asid asetilsalisilat memecah etil alkohol.
Ivan Sergeevich, ahli terapi, Voronezh.
Kedua-dua ubat ini dianggap cukup berkesan, tetapi saya tidak mengesyorkan mengambil dos yang tinggi, kerana ia membawa banyak kesan sampingan. Terutama untuk sistem pencernaan. Oleh itu, lebih baik mengambilnya dalam jumlah kecil..
Svetlana Alexandrovna, pakar bedah, Moscow.
Selalunya saya menetapkan ubat "ibuprofen" untuk pencegahan penyakit berjangkit selepas pembedahan. Ubat ini mempunyai kesan sampingan yang paling sedikit dan berkesan menghilangkan banyak jenis bakteria dan virus..
Paracetamol dan Aspirin adalah ubat yang menurunkan demam, menghilangkan gejala kesakitan, dan menghentikan proses keradangan. Masing-masing mempunyai kelebihan dan kekurangannya sendiri..
Ubat ini tidak digunakan untuk analgesik narkotik, oleh itu ubat ini tidak menimbulkan ketagihan dengan penggunaan yang berpanjangan. Ia berlaku:
- dengan selsema;
- pada suhu tinggi;
- dengan gejala neuralgia.
Paracetamol dan Aspirin adalah ubat yang menurunkan demam, menghilangkan gejala kesakitan, dan menghentikan proses keradangan.
Perbezaan utama antara ubat dan ubat lain adalah ketoksikan rendah. Ia tidak mempengaruhi mukosa gastrik, dan boleh digabungkan dengan ubat lain (Analgin atau Papaverine).
Analgesik mempunyai sifat berikut:
- ubat penahan sakit;
- antipiretik;
- anti-radang.
Ubat ini diresepkan dengan adanya kesakitan ringan atau sederhana dari pelbagai asal usul. Petunjuk untuk kemasukan adalah:
- demam (kerana penyakit virus, selsema);
- sakit tulang atau otot (dengan selesema atau SARS).
Paracetamol diresepkan dengan adanya kesakitan ringan atau sederhana dari pelbagai asal usul.
Alat ini ditetapkan sekiranya terdapat keadaan patologi seperti:
Ini adalah ubat anti-radang yang kuat, bahan aktifnya adalah asid asetilsalisilat. Ubat ini mempunyai ciri-ciri berikut:
- menghilangkan gejala kesakitan;
- melegakan bengkak selepas kecederaan;
- menghilangkan bengkak.
- Sifat antipiretik. Ubat itu, yang bertindak di pusat pemindahan haba, membawa kepada vasodilatasi, yang meningkatkan peluh, menurunkan suhu.
- Kesan analgesik. Ubat ini bertindak pada orang tengah di kawasan keradangan dan neuron otak dan saraf tunjang.
- Tindakan antiagregat. Ubat ini mencairkan darah, yang menghalang perkembangan pembekuan darah.
- Kesan anti-radang. Kebolehtelapan vaskular menurun, dan sintesis faktor keradangan dihambat.
Semasa memilih ubat, pesakit perlu menumpukan perhatian kepada sifat penyakit. Untuk penyakit virus, lebih baik minum Paracetamol, dan untuk proses bakteria, disyorkan mengambil Aspirin.
Paracetamol adalah pilihan yang baik jika anak perlu menurunkan suhu. Dia diresepkan dari 3 bulan.
Untuk menghilangkan sakit kepala, lebih disarankan untuk mengambil asid acetylsalicylic. Salisilat lebih cepat diserap ke dalam aliran darah dan lebih cekap memerangi panas dan panas..
Perbezaan ubat adalah kesannya pada tubuh. Kesan terapeutik Aspirin adalah fokus keradangan, dan Paracetamol bertindak melalui sistem saraf pusat.
Kesan anti-radang lebih ketara pada Aspirin. Tetapi jika seseorang menderita penyakit perut atau usus, anda harus menahan diri daripada mengambil asid asetilsalisilat.
Dengan penyakit virus, lebih baik minum Paracetamol.
Mengambil 2 ubat pada masa yang sama bukan sahaja tidak praktikal, tetapi juga membahayakan kesihatan. Beban pada hati dan ginjal meningkat, dan ini boleh menyebabkan keracunan.
Kedua-dua bahan tersebut adalah sebahagian daripada Citramon, tetapi kepekatannya dalam ubat ini kurang. Oleh itu, adalah mungkin untuk mengambilnya dalam kes ini.
Aspirin adalah ubat penurun demam. Selalunya ia digunakan dalam kardiologi, termasuk diresepkan untuk rematik.
Paracetamol - ubat yang tidak berbahaya untuk menghilangkan demam, sakit.
Kontraindikasi terhadap Aspirin adalah:
- penyakit perut;
- asma bronkial;
- kehamilan;
- tempoh makan;
- alahan;
- umur pesakit sehingga 4 tahun.
Paracetamol dikontraindikasikan pada gangguan buah pinggang atau hati.
Apa-apa ubat boleh membahayakan tubuh. Atas sebab keselamatan, anda tidak perlu melakukan rawatan diri, tetapi anda perlu menghubungi pakar yang akan memilih pilihan rawatan yang sesuai.
Overdosis sering menyebabkan kerosakan fungsi badan, yang ditunjukkan oleh gejala keracunan ringan dalam bentuk mual atau muntah.
Untuk rawatan selsema, pilihan terbaik adalah Aspirin. Oleh kerana komponen aktifnya, termoregulasi badan sedang dibuat. Ubat ini dimakan selepas makan, dan dos hariannya adalah 3 g. Selang antara dos adalah 4 jam.
Paracetamol boleh diminum hingga 4 g sehari. Selang waktu antara penerimaan mestilah sekurang-kurangnya 5 jam.
Dos bergantung pada tahap kesakitan. Dos harian tidak boleh melebihi 3 g.
Tablet parasetamol hingga 500 mg diambil 3-4 kali sehari. Dimakan selepas makan.
Mengantuk - kesan sampingan ubat.
Memberi anak Aspirin dilarang sama sekali, kerana ubat boleh menyebabkan edema serebrum.
Dos Paracetamol dikira berdasarkan berat badan anak. Ubat ini diminum 2 jam selepas makan. Dibasuh dengan air.
Teknik seperti itu mungkin dilakukan sekiranya orang dewasa tidak turun suhu dalam jangka masa yang lama. Untuk mengelakkan overdosis, lebih baik menunggu beberapa saat setelah mengambil ubat pertama.
Kesan sampingan mungkin termasuk:
- loya;
- mengantuk;
- anemia;
- tindak balas alahan.
Doktor percaya bahawa ubat-ubatan ini harus dirawat secara berhemah. Lebih baik mengambilnya mengikut cadangan pakar yang akan menetapkan dos dan rejimen rawatan yang betul untuk pesakit..
Nenek saya mengambil ubat ini, dan saya percaya hanya ubat yang terbukti. Oleh itu, saya tidak takut dan sering menggunakannya dengan ARVI. Perkara utama adalah tidak terlibat.
Sergey, 41 tahun, Verkhneuralsk
Saya mengambil Paracetamol ketika mabuk berlaku. Ubat penahan sakit yang sangat baik. Dan ia membantu dengan selsema.
Saya selalu membawa Aspirin. Penyelesaian effervescent sangat disarankan untuk sakit gigi atau sakit perut.
Aspirin dan Paracetamol adalah ubat yang tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID).
Ubat diresepkan sebagai antipiretik untuk demam dan sebagai analgesik bukan narkotik untuk melegakan kesakitan (sendi, otot dan sakit kepala).
Aspirin mempunyai kegunaan yang lebih luas: ia mempunyai sifat anti-radang dan digunakan dalam pencegahan penyakit kardiovaskular, khususnya strok iskemia dan infark miokard.
Aspirin dan Paracetamol diresepkan sebagai antipiretik untuk demam dan sebagai analgesik bukan narkotik untuk melegakan kesakitan (sendi, otot dan sakit kepala).
Bahan aktif Aspirin adalah asid acetylsalicylic (ASA), yang tergolong dalam kumpulan NSAID pertama, yang dicirikan oleh aktiviti anti-radang yang ketara. Dos standard tablet adalah 500 mg.
Mekanisme tindakan ASA didasarkan pada penyekatan enzim cyclooxygenase (COX) jenis I dan II. Inhibisi sintesis COX-2 mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Penghambatan pembentukan COX-1 mempunyai beberapa akibat:
- pelanggaran sintesis prostaglandin (PG) dan interleukin;
- penurunan sifat sitoprotektif tisu;
- perencatan sintesis trombooksigenase.
Farmakodinamik Aspirin bergantung kepada dos:
- dalam dos kecil (30-300 mg), ubat tersebut menunjukkan sifat antiplatelet (mengurangkan kelikatan darah, menghalang sintesis tromboksana yang meningkatkan agregasi platelet, mengurangkan risiko vasokonstriksi);
- dalam dos sederhana (1.5-2 g), asid asetilsalisilat bertindak sebagai analgesik dan antipiretik (blok COX-2);
- dalam dos tinggi (4-6 g) ASA mempunyai kesan anti-radang pada badan (menyekat COX-1, menghalang sintesis PG).
Bahan aktif Aspirin adalah asid acetylsalicylic (ASA), yang tergolong dalam kumpulan NSAID pertama, yang dicirikan oleh aktiviti anti-radang yang ketara.
Sebagai tambahan kepada sifat utama, asid acetylsalicylic mempengaruhi perkumuhan asid urik dari badan:
- pada dos ≥ 4 g, kesan urikosur ASA dipertingkatkan;
- dalam dos https://ProGipertoniyu.ru/preparaty/aspirin-i-paracetamol.html
Penggunaan aspirin dan ibuprofen secara bersamaan mempunyai kesan sampingan. Keselamatan gabungan seperti ini akan bergantung pada sebab mengapa orang itu membawanya bersama.
Aspirin dan ibuprofen tergolong dalam kumpulan yang sama - ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Oleh kerana ubat ini tergolong dalam keluarga yang sama, mereka mempunyai kesan sampingan yang sama, yang meningkatkan risiko perkembangannya semasa mengambil.
Ubat ini boleh dibeli tanpa preskripsi doktor, untuk melegakan kesakitan ringan. Oleh itu, aspirin dan ibuprofen diambil untuk merawat keadaan berikut:
- demam,
- sakit kepala,
- sakit otot,
- sakit haid,
- sakit gigi,
- sakit belakang.
Juga, kedua-dua ubat ini digunakan untuk merawat penyakit kronik seperti osteoartritis dan rheumatoid arthritis. Aspirin diresepkan selepas infark miokard atau strok.
Jadi, persoalannya adakah ubat ini boleh digunakan secara serentak?
Sekiranya seseorang, misalnya, mengalami kesakitan dan mengambil aspirin tanpa kesan, maka mengambil ibuprofen juga tidak akan membawa kelegaan. Tetapi penambahan ibuprofen berikutnya ke aspirin hanya dapat meningkatkan risiko kesan sampingan.
Sekiranya seseorang mengambil aspirin dalam dos kecil untuk mencegah infark miokard berulang, dia secara berkala boleh mengambil ibuprofen untuk menghilangkan rasa sakit..
Mari lihat kesan sampingan NSAID yang paling biasa:
- ulser perut,
- masalah buah pinggang,
- tekanan darah tinggi,
- penyakit jantung,
- bengkak di bahagian bawah dan bawah kaki,
- ruam.
Penggunaan ibuprofen secara berterusan dapat mengurangkan kesan terapeutik aspirin jika telah diresepkan oleh doktor untuk mencegah serangan jantung. Dos ibuprofen berkala dan jarang berlaku tidak memberi kesan ini..
Adalah mustahak untuk menolak pengambilan NSAID jika:
- anda alah kepada ibuprofen atau aspirin,
- asma,
- tekanan darah tinggi,
- penyakit hati atau buah pinggang,
- gangguan pembekuan,
- mengandung atau menyusu.
Aspirin juga dikontraindikasikan pada kanak-kanak dan remaja di bawah 16 tahun..
Berapa lama masa yang diperlukan antara pengambilan aspirin dan ibuprofen?
Bagi orang yang mengambil aspirin untuk melindungi jantung mereka atau mencegah strok, Pentadbiran Makanan dan Dadah (FDA) mengesyorkan agar ibuprofen untuk menghilangkan rasa sakit diambil 8 jam sebelum aspirin atau 30 minit selepas itu.
Juga, FDA mengesyorkan berjumpa dengan penyedia penjagaan kesihatan anda mengenai masa ubat-ubatan ini..
Apa yang boleh menggantikan ibuprofen dan aspirin?
Ubat untuk menghilangkan kesakitan dipilih berdasarkan jenisnya. Acetaminophen (Paracetamol) sering menjadi pilihan yang baik untuk kesakitan atau demam ringan hingga sederhana. Sekiranya orang memerlukan analgesik yang lebih kuat daripada ini, maka mereka boleh berbincang dengan doktor atau ahli farmasi mereka mengenai pilihan lain..
Orang boleh mengambil acetaminophen dengan NSAID dengan selamat..
Bolehkah paracetamol digunakan dengan antibiotik? Adakah paracetamol serasi dengan antibiotik?
Setiap orang kini mempunyai tablet paracetamol di kabinet ubat.
Paracetamol melegakan demam, sakit kepala, radang.
- Sebagai tambahan kepada semua ini, parasetamol membuang produk sisa toksik dari virus dan mikrob dari badan.
- Ubat ini diserap dengan sangat cepat dan dalam masa 15-50 minit selepas pentadbiran, ia menyebar ke seluruh badan..
- Doktor membenarkan penggunaan paracetamol dengan antibiotik.
- Satu-satunya perkara adalah bahawa ubat ini tidak diambil semasa perut kosong dan selang waktu antara pengambilannya tidak kurang dari satu minit.
Sebagai peraturan, dengan adanya jangkitan pada tubuh ada peningkatan suhu. Dan jika parasnya lebih tinggi daripada 38 darjah Celsius, maka ia harus diturunkan.
Untuk tujuan ini, ubat-ubatan yang mengandungi parasetamol sesuai. Ini termasuk:
- Sirap dan penggantungan untuk penggunaan dalaman - Paracetamol, Efferalgan, Panadol, Piaron;
- Kapsul dan tablet - Panadol, Paracetamol, Efferalgan, Rapidol;
- Serbuk untuk penyediaan minuman panas - Pharmacitron, Gripout, Fervex, Vicks Active Symptomax, Combigripp Hot Sip, TeraFlu. Ini adalah ubat gabungan, tetapi parasetamol adalah komponen analgesik dan antipiretik utama.
Paracetamol itu sendiri bukan interaksi dengan antibiotik, ia tidak meningkatkan ketoksikan dan tidak mengurangkan kesan terapeutiknya. Oleh itu, jika perlu, parasetamol dan sediaan yang mengandungnya boleh diambil selari dengan antibiotik.
Antibiotik Amoxicillin diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak dari semua peringkat umur untuk merawat penyakit yang disebabkan oleh mikroorganisma yang sensitif terhadapnya. Keserasian Amoxicillin dan Paracetamol tidak pernah dipersoalkan. Walaupun begitu, ada pesakit yang meragukan perlunya mengambil ubat ini pada masa yang sama..
Sekiranya anda mengikuti arahan, maka larangan minum Amoxicillin dan Paracetamol bersama tidak dapat dijumpai. Dana ini mempunyai kesan yang sama sekali berbeza pada tubuh pesakit:
- antibiotik Amoxicillin menghilangkan flora bakteria, menyembuhkan penyakit yang mendasari;
- antipiretik Paracetamol mempunyai kesan simptomatik, mengurangkan suhu badan yang tinggi.
Doktor sering mengesyorkan mengambil Amoxicillin dengan Paracetamol. Kedua-dua ubat ini sudah tua dan terbukti. Mereka tidak dapat mempengaruhi tindakan satu sama lain jika anda meminumnya mengikut petunjuk dan mengikut arahan.
Perbandingan tambahan dua ubat - Amoxicillin dan Paracetamol - telah mendorong orang untuk mengetahui kesan negatifnya pada badan..
Setelah mengkaji perihal antibiotik, anda dapat mengetahui bahawa ubat selepas penyerapan cepat diserap dan mula bertindak. Bahan aktif melewati hati, di mana ia dimetabolisme.
Ini betul-betul bagaimana analog Amoxicillin - Amoxiclav.
Dalam alat ini, selain komponen aktif utama, terdapat asid clavulanic, yang pendek menghancurkan enzim pelindung bakteria, tidak membenarkan mereka menolak ubat.
Paracetamol juga terkumpul di hati. Telah lama diketahui bahawa tablet boleh mempunyai kesan hepatotoksik. Atas sebab ini, mereka dilarang digunakan oleh orang yang menderita pelbagai luka hati..
Mengambil ubat ini pada masa yang sama meningkatkan kemungkinan reaksi buruk dari hati. Penggunaan antibiotik dan Paracetamol dengan alkohol juga tidak dapat diterima, kerana ini meningkatkan kesan hepatotoksik dan dapat mengakibatkan akibat yang tidak dapat dipulihkan..
Pesakit, mengetahui kesan negatif gabungan antibiotik dan antipiretik, cuba menggantikan Amoxicillin. Selalunya pilihan jatuh pada ubat Sumamed, yang tergolong dalam kumpulan makrolida. Walau bagaimanapun, ini tidak boleh dilakukan, kerana zat aktif azitromisin termasuk penyakit hati dalam senarai kontraindikasi.
Sekiranya doktor menetapkan Amoxicillin, maka perlu mengambilnya, dan kursus tidak boleh lebih pendek daripada yang ditetapkan oleh pakar. Sekiranya terdapat ketakutan atau patologi buah pinggang yang ada, disyorkan untuk menukar ubat antipiretik Paracetamol, misalnya, kepada ubat dengan ibuprofen dalam komposisi.
Dengan menggunakan ubat penahan sakit dan suhu, anda harus ingat bahawa ubat boleh diambil tidak lebih dari 3-5 hari berturut-turut. Amoxicillin diresepkan selama 5 hingga 12 hari, dan setelah menghilangkan gejala penyakit ini digunakan sekurang-kurangnya 2-3 hari.
Setiap daripada kita mesti mempunyai satu atau lebih ubat penahan sakit di kabinet ubat, yang kebanyakannya dijual tanpa resep dan digunakan tanpa berunding dengan doktor.
Aspirin, paracetamol, ibuprofen - ubat yang biasa dilakukan oleh semua orang.
Tetapi adakah kita tahu mengenai perbezaan di antara mereka, ciri aplikasi, tahap keselamatan dan kontraindikasi? Apa yang lebih baik diambil untuk sakit sendi dan apa yang melegakan sakit kepala atau sakit haid? MedAboutMe membantu anda mengetahuinya.
Salah satu ubat sakit yang paling terkenal - aspirin (asid acetylsalicylic) - tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Seperti semua ubat kumpulan ini, ia tidak hanya membius, tetapi juga mempunyai kesan anti-radang dan antipiretik. Berkesan untuk panas, sakit, selsema dan selesema, serta sakit kepala dan sakit gigi.
Sebagai tambahan, asid asetilsalisilat mempunyai sifat menipiskan darah dan banyak digunakan dalam kardiologi untuk rawatan penyakit kardiovaskular..
Sebagai antikoagulan, aspirin menghalang agregasi platelet dan pembekuan darah, khususnya di saluran koronari yang memberi makan jantung..
Ini dapat mengurangkan risiko infark miokard, serta penyakit lain yang berkaitan dengan peningkatan trombosis (strok iskemia, trombosis urat dalam, emboli paru).
Dos ubat bergantung pada tujuan terapi. Untuk kesakitan dengan intensiti sederhana dan suhu tinggi, dos biasa pada satu masa adalah 500 mg (0,5 g), dos kedua jika perlu adalah mungkin tidak lebih awal dari 4 jam.
Sekiranya kesakitan teruk, dosnya boleh dua kali ganda dan mengambil 1 g ubat, jumlah ubat setiap hari tidak boleh melebihi 3 gram. Bagi kanak-kanak, dos dikira mengikut berat anak.
Dos aspirin harian yang disyorkan adalah kira-kira 60 mg / kg dan dibahagikan kepada 4-6 dos..
Kesan aspirin pada badan bergantung kepada dos. Dalam dos yang besar, kesan anti-radang dan analgesik ubat ditunjukkan, dalam dos kecil - antithrombotik.
Oleh itu, untuk rawatan dan pencegahan penyakit kardiovaskular, ditetapkan dalam dos kecil (dari 75 hingga 160 mg sehari).
Ciri penggunaan kardiologi ubat adalah penggunaannya yang panjang, kadang-kadang seumur hidup.
Pengambilan asid acetylsalicylic harus disertakan dengan langkah berjaga-jaga tertentu. Memiliki keupayaan untuk menipis darah, ubat ini dapat memprovokasi, atau meningkatkan pendarahan yang ada. Oleh itu, kontraindikasi penggunaannya adalah:
- haid;
- kecenderungan pendarahan;
- ulser dan hakisan saluran gastrousus (GIT).
Dilarang menggunakan aspirin juga semasa kehamilan (trimester ke-1 dan ke-3), penyusuan susu, asma, alergi terhadap NSAID.
Seperti aspirin, ibuprofen tergolong dalam NSAID dan digunakan sebagai ubat anti-radang, analgesik dan antipiretik terutamanya untuk rawatan proses keradangan pada tisu artikular, artritis reumatoid, dan sakit muskuloskeletal. Ia juga dapat digunakan untuk meredakan demam dengan selsema, haid yang menyakitkan, sakit kepala dan sakit gigi..
Dos biasa untuk orang dewasa ialah 1 tablet (400 mg) pada satu masa. Dos harian maksimum adalah 3 tablet, iaitu 1200 mg. Perjalanan rawatan tanpa berunding dengan doktor tidak boleh melebihi 5 hari. Lebih baik mengambil ibuprofen selepas atau dengan makanan, berehat antara dos 4-6 jam. Jangan gunakan ubat itu sendiri untuk merawat kanak-kanak.
Oleh kerana ibuprofen, seperti aspirin, mempunyai kesan penipisan darah, walaupun tidak begitu jelas, kontraindikasi penggunaannya sama seperti asid acetylsalicylic: kecenderungan pendarahan dan pendarahan, ulser peptik. Ibuprofen juga tidak diresepkan untuk: asma, kehamilan dan penyusuan, kegagalan buah pinggang, hati dan jantung.
Ubat penahan sakit yang paling selamat dianggap sebagai parasetamol. Ia tidak menipis darah, seperti aspirin dan ibuprofen, tidak merengsakan mukosa gastrik, tidak menjejaskan perkembangan janin, oleh itu ia disetujui untuk digunakan semasa kehamilan. Paracetamol tidak mempunyai aktiviti anti-inflamasi yang sama dengan ubat-ubatan yang disebutkan di atas, tetapi mengurangkan demam dan melegakan kesakitan dengan intensiti sederhana dan rendah, oleh itu ia banyak digunakan dalam selsema dan selesema, serta sindrom kesakitan dari pelbagai lokalisasi.
Dos tunggal ubat yang biasa untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun tidak boleh melebihi 1000 mg, setiap hari - 3000 mg. Selang antara dos ubat adalah 6-8 jam.
Sekiranya perlu, jumlah dos dapat ditingkatkan dengan mengurangkan jurang antara mereka hingga 4 jam dan menjadikan jumlah parasetamol harian diambil menjadi 4000 mg. Melebihi dos ini tidak boleh diterima.
Bagi kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun, dos tunggal ialah 250-500 mg. Pengambilan harian maksimum ialah 2000 mg..
Walaupun keselamatan ubatnya relatif, beberapa langkah pencegahan diperlukan. Anda harus tahu bahawa parasetamol dikontraindikasikan pada luka hati dan ginjal yang teruk. Kesan toksik boleh menyebabkan penggunaan ubat dalam dos yang besar, serta gabungannya dengan alkohol. Penyakit darah juga merupakan kontraindikasi..
Untuk pentadbiran analgesik yang selamat, perkara berikut harus dipertimbangkan:
- Ubat diri dengan ubat penahan sakit hanya boleh dilakukan secara tunggal atau jangka pendek. Sekiranya suhu tinggi tidak hilang dalam masa 3 hari, dan rasa sakit dalam masa 5 hari, serta sekiranya terdapat gejala tambahan, anda harus segera berjumpa doktor.
- Sebelum mengambil ubat, anda perlu membaca arahan dengan teliti, memperhatikan dos, kaedah pentadbiran dan kontraindikasi.
- Terdapat masalah sinonim nama ubat. Sebagai contoh, parasetamol mungkin mempunyai nama jenama seperti Panadol, Tylenol, Efferalgan, Acetaminophen, dan lain-lain Ibuprofen - Nurofen, Ibufen. Oleh itu, untuk mengelakkan overdosis semasa mengambil ubat yang sama dengan nama yang berbeza, anda perlu memberi perhatian kepada bahan aktif, yang ditulis dengan cetakan yang lebih kecil dengan nama jenama.
- Ubat berdasarkan bahan ubat tunggal (aspirin, paracetamol, ibuprofen) boleh menjadi sebahagian daripada persiapan gabungan. Sebagai contoh, parasetamol adalah komponen utama Solpadein, serbuk anti-influenza (Coldrex, Teraflu dan lain-lain). Ibuprofen terkandung dalam persiapan Brustan, Ibuklin. Agar tidak melebihi dos ubat yang selamat jika terdapat dalam pelbagai ubat yang diambil secara serentak, komposisi agen gabungan harus dikaji sebelum mengambil.
- Sekiranya terdapat penyakit kronik atau keraguan mengenai penggunaan ubat penahan sakit, keputusan yang tepat adalah mendapatkan nasihat doktor.
Sekiranya aspirin dan ibuprofen diambil bersama, kemungkinan kesan sampingan meningkat, terutamanya dari sistem pencernaan.
Keselamatan pemberian bersama ibuprofen, aspirin, diclofenac, nimesulide, meloxicam dan ubat-ubatan anti-radang bukan steroid (NSAID) yang lain membimbangkan orang yang mengalami kesakitan kronik. Contohnya, dengan osteoartritis.
Dua ubat pertama dikeluarkan tanpa preskripsi doktor, dan oleh itu ia digunakan secara meluas di seluruh dunia untuk demam, sakit gigi dan otot, sakit yang menyakitkan, dan radiculitis. Aspirin (aka acetylsalicylic acid) dijumpai dengan nama dagang Upsarin, Asprovit. Terdapat dalam dos dari 75 hingga 1000 mg. Aspirin kardiologi dalam dos 75, 80, 100 dan 150 miligram biasanya digunakan untuk mencegah pembekuan darah (serangan jantung, strok). Ibuprofen terkenal di dunia dengan jenama Nurofen, Ibuprom atau Imet. Ia dihasilkan dalam bentuk sediaan tunggal 100, 200, 300, 400 dan 600 mg, serta dalam kombinasi dengan bahan aktif lain (misalnya, dengan parasetamol).
Kepunyaan satu kumpulan NSAID dan mekanisme tindakan farmakologi yang serupa menyebabkan kesan sampingan ubat ini. Hari ini kami akan menerangkan mengapa anda tidak dapat menggabungkan ubat-ubatan yang popular ini, bagaimana untuk mengelakkan kombinasi yang berisiko, dan apa yang perlu ditakutkan jika anda mengambil secara tidak sengaja.
Sekiranya anda sudah minum asid asetilsalisilat dalam dos yang mencukupi untuk menghilangkan rasa sakit (500-1000 mg), dos tambahan Nurofen tidak masuk akal. Tetapi potensi risiko kesihatan ditambah, dan ketara.
Sekiranya anda mengambil aspirin kardiologi dalam dos kecil setiap hari, penggunaan ibuprofen secara berkala untuk membius atau menurunkan suhu dibenarkan. Tetapi dengan sangat berhati-hati.
- Sakit perut
- Mual dan cirit-birit
- Ulser perut dan usus
- Pendarahan gastrousus
- Fungsi buah pinggang terjejas
- Tekanan darah tinggi
- Bengkak pada bahagian bawah kaki
- Reaksi kulit
Ingat: jika asid acetylsalicylic diresepkan oleh pakar kardiologi untuk mencegah strok dan serangan jantung, penggunaan tablet ibuprofen secara serentak (walaupun episodik) boleh mempengaruhi kesan pencegahan ubat pertama!
- Pesakit dengan asma yang teruk dan kurang terkawal
- Alergi terhadap ubat-ubatan kumpulan ini
- Orang yang mengalami gangguan fungsi hati dan buah pinggang yang teruk
- Pesakit hipertensi dengan "lonjakan tekanan" yang kerap
- Gangguan Pembekuan
- Mengandung dan menyusu
Ubat ini tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah 16 tahun, walaupun dalam dos yang rendah! Dalam praktik seorang doktor dan ahli farmasi, ibu bapa kesedihan sering dijumpai yang memotong arahan ini, memecahkan tablet dewasa menjadi bahagian N. Sebenarnya, dos aspirin yang minimum boleh menyebabkan sindrom Reye yang mematikan dan kurang difahami pada seorang kanak-kanak. Sekiranya kesan sampingan yang membawa maut ini sangat jarang berlaku, itu tidak bermaksud anda harus mengambil risiko. Justifikasi ibu bapa yang biasa "suhu tidak menyimpang" juga tidak menahan air. Hari ini, di dalam kabinet ubat kediaman anda terdapat ubat-ubatan hebat seperti paracetamol dan ibuprofen yang sama. Mereka boleh diberikan kepada bayi tanpa rasa takut, dan bahkan penerimaan bersama atau urutan dibenarkan.
By the way, nimesulide (nise) juga dikontraindikasikan dengan ketat pada masa kanak-kanak!
Sebilangan besar orang menolak kombinasi berbahaya, tetapi ada yang berminat: berapa lama minum ubat kedua? Bagi individu yang kerap minum asid acetylsalicylic dosis rendah, FDA mengesyorkan mengambil ibuprofen tidak lebih awal daripada 8 jam sebelum atau 30-60 minit selepasnya (untuk tablet biasa yang tidak diubah suai). Walau bagaimanapun, pakar Amerika menasihati anda untuk terlebih dahulu menghubungi doktor anda dan menjelaskan kemungkinan ini..
Perlu juga bertanya kepada ahli farmasi mengenai ciri-ciri ubat anda - ini mungkin bukan pil "sederhana", tetapi bentuk pelepasan perlahan. Sekiranya anda tidak sengaja mengambil dua ubat anti-radang bukan steroid (NSAID) bersama-sama, anda perlu menghubungi pakar dan melaporkan keadaannya. Kemungkinan besar, doktor akan mengesyorkan tinggal di rumah dan memantau kesihatan anda dengan teliti..
- Sakit perut: antasid dapat mengurangkan rasa tidak selesa
- Mual: Duduk dengan makanan ringan, mengelakkan berminyak dan pedas
- Muntah: air mineral atau larutan Regidron yang disyorkan
- Kembung: Hadkan makanan yang mendorong kembung, termasuk lentil, kacang, kacang, dan bawang. Ambil simethicone.
Sekiranya kanak-kanak itu mengambil ubat ini - bawa dia ke hospital! Sekiranya berlaku overdosis yang tidak disengajakan, anda perlu membilas perut secepat mungkin, dalam kes yang teruk, berikan arang aktif, kerana tidak ada penawar khusus.
Reaksi alergi akut terhadap NSAID juga memerlukan rawatan perubatan segera. Ia dimanifestasikan oleh gatal-gatal pada kulit, ruam, bersin, sesak nafas, rasa berat di dada. Pembengkakan laring, lidah, bibir dan muka berkembang.
Sekiranya anda tidak sengaja mengambil ibuprofen dengan aspirin, langkah pertama anda adalah menghubungi doktor anda. Periksa dos yang telah anda ambil dan ikuti nasihatnya. Gabungan ubat yang optimum bergantung pada jenis kesakitan dan ciri-ciri penyakit ini..
Sebagai contoh, untuk kesakitan reumatik, NSAID seperti meloxicam, tenoxicam, diclofenac sodium, atau diclofenac + paracetamol mungkin lebih sesuai. Sebagai agen antipiretik, parasetamol dapat berfungsi sebagai alternatif yang sangat baik untuk asid asetilalsilat. Praktikalnya tidak berbahaya bagi saluran pencernaan, dan dalam dos yang sesuai ditetapkan sejak berusia sebulan.
Ibuprofen dan aspirin bersama - ini jauh dari kombinasi terbaik.
Bincangkan alternatif dengan penyedia penjagaan kesihatan atau ahli farmasi anda!
Analgesik sering digunakan dalam penindasan diri terhadap keadaan yang bergantung pada cuaca, paling sering berkaitan dengan kesakitan, yang paling sering adalah sakit kepala..
Sesuai dengan ini, nisbah manfaat dan kemudaratan rawatan diri dari sindrom kesakitan dengan analgesik menjadi relevan, dengan mengambil kira bahawa analgesik over-the-counter mempunyai sejumlah kesan sampingan.
Ubat anti-radang bukan steroid (NSAID) berikut paling kerap digunakan untuk tujuan ini:
- asid asetilalsilat (ASA)
- asetaminofen (parasetamol)
- ibuprofen (nurofen) - kadang-kadang digabungkan dengan kafein.
NSAID ini secara praktikal tidak kalah dengan analgesik opiate (narkotik) dari segi "kekuatan" tindakan, tetapi mereka mempunyai kelebihan yang tidak dapat disangkal dari segi keselamatan, yang membenarkan kemungkinan pemerolehan over-the-counter mereka.
Kesan farmakodinamik ASA, paracetamol dan ibuprofen banyak terdapat persamaan, tetapi masing-masing mempunyai ciri khas ubat penahan sakit dan toleransi berbeza-beza.
Perhatikan bahawa prestasi yang dikenakan iklan adalah "ubat OTC?" ubat selamat ”berkaitan dengan dana ini adalah salah dan berbahaya.
Dengan penggunaan bebas, terdapat bahaya overdosis dan keracunan, penilaian sindrom recoil yang salah, interaksi yang tidak diingini dengan ubat lain.
Dos tunggal dan harian) ubat ini untuk kesakitan ringan hingga sederhana:
- ASA - 325-500 mg, tetapi tidak lebih daripada 3 g sehari
- parasetamol - 325-500 mg, tetapi tidak lebih daripada 3-4 g sehari
- ibuprofen - 200 mg, tetapi tidak lebih daripada 800-1200 mg sehari.
Aktiviti analgesik, antipiretik, anti-radang dan antiplatelet yang paling tinggi adalah ciri ASA, tetapi, sebagai contoh, walaupun penggunaan ASA tunggal untuk kesakitan haid dan / atau sakit kepala haid yang menyertainya dapat meningkatkan kehilangan darah.
Ibuprofen dan parasetamol tidak mempunyai tindakan antiplatelet.
Paracetamol juga tidak dicirikan oleh interaksi ubat dan boleh diresepkan dalam semua kes kontraindikasi untuk ASA.
Ibuprofen mempunyai kesan antipiretik, mengurangkan aktiviti beta-blocker dan diuretik, dan apabila digunakan bersama dengannya, risiko komplikasi nefrotoksik meningkat
Ciri khas mekanisme tindakan semua ubat analgesik adalah keupayaan untuk menghalang aktiviti enzim cyclooxygenase (COX), yang memastikan penukaran asid arakidonat menjadi prostaglandin. Prostaglandin adalah salah satu pengantara kesakitan yang utama, memastikan pengaliran impuls kesakitan di bahagian pusat dan periferal sistem nociceptive.
- Terdapat dua bentuk COX: konstitusional (COX-1), ketika prostaglandin "homeostatik" 1 dan E terbentuk, serta tromboksana A, dan diinduksi (COX-2), yang muncul hanya semasa keradangan dan mengendalikan sintesis prostaglandin pro-radang.
- Penghambatan COX-2 menjelaskan kesan anti-radang ubat-ubatan ini, sementara sekatan COX-1 penuh dengan perkembangan "NSAID-gastropathy".
- Separuh daripada pendarahan gastrousus akut dikaitkan dengan NSAID, di mana 84% adalah OTC.
Kajian yang menjalankan penilaian keselamatan ASA, paracetamol dan ibuprofen secara berasingan menunjukkan bahawa kedua-dua yang kedua ini boleh diterima dengan baik daripada ASA. Dengan mengambil kira bahawa kedua-dua ubat ini secara tidak selektif menyekat pelbagai jenis COX, tetapi kesan anti-radang paracetamol kurang daripada ibuprofen, ia dianggap sebagai analgesik over-the-counter yang paling selamat.
Paracetamol jauh lebih aktif sebagai ubat antiprostaglandin di otak (isoform ketiga COX-3?). Tidak seperti NSAID, kesan paracetamol pada sintesis prostaglandin terhad kepada pusat termoregulasi dan kesakitan pada hipotalamus, tidak merebak ke organ dan tisu lain.
Oleh itu, ia tidak menyebabkan lesi erosif dan ulseratif pada saluran gastrointestinal, bronkospasme, tidak mempengaruhi aliran darah buah pinggang dan agregasi platelet. Kesannya tidak berkaitan dengan perkembangan gangguan serius (mengancam nyawa) gambar darah periferal, seperti agranulositosis dan anemia aplastik.
Kes trombositopenia, leukopenia dan neutropenia jarang berlaku hanya dengan penggunaan yang berpanjangan. Tetapi ia merujuk kepada kaedah terapi simptomatik dan diresepkan untuk tempoh tidak lebih dari 3-4 hari.
Mengenai keselamatan parasetamol, kesan toksik hanya berlaku apabila digunakan dalam dos yang besar, dalam kes lain praktiknya tidak beracun.
Tahap interaksi ASA yang tinggi dengan sistem pengoksidaan hati mikrosomal terhadap parasetamol dan ibuprofen menjadikannya berpotensi lebih hepatotoksik..
Keperluan penggunaan NSAID yang berkaitan dengan perkembangan kesakitan sering berlaku dengan jangkitan pada saluran pernafasan atas dan bawah. Yang paling selamat untuk penggunaan jangka pendek adalah ibuprofen dan paracetamol..
Mereka menunjukkan kesan analgesik yang berbeza pada angina..
Terdapat bukti bahawa, dalam dos analgesik yang sama berkesan, parasetamol dan ibuprofen mempunyai toleransi yang serupa, yang lebih baik daripada ASA. Dalam kes ini, ibuprofen menyebabkan kesan gastrousus yang lebih buruk daripada parasetamol.
Walaupun pada hakikatnya dalam rawatan diri terhadap keadaan yang bergantung pada cuaca, ubat-ubatan ini digunakan untuk waktu yang singkat, lebih baik, bagaimanapun, untuk membatasi diri dengan pilihan parasetamol dan ibuprofen.
Dalam kes lain, ketika mengambil NSAID lebih lama, seperti, misalnya, dengan jangkitan pernafasan akut dan dalam kes lain, lebih baik tidak mengambil langkah tanpa doktor.
Dalam kit pertolongan cemas, setiap daripada kita selalu mempunyai satu atau lebih ubat penahan sakit, yang kebanyakannya dijual tanpa preskripsi dan digunakan tanpa berjumpa doktor. Aspirin, paracetamol, ibuprofen adalah ubat yang diketahui oleh semua orang. Tetapi adakah kita tahu mengenai perbezaan di antara mereka, ciri aplikasi, tahap keselamatan dan kontraindikasi? Apa yang lebih baik diambil untuk sakit sendi dan apa yang melegakan sakit kepala atau sakit haid? MedAboutMe membantu anda mengetahuinya.
Salah satu ubat sakit yang paling terkenal - aspirin (asid acetylsalicylic) - tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Seperti semua ubat kumpulan ini, ia tidak hanya membius, tetapi juga mempunyai kesan anti-radang dan antipiretik. Berkesan untuk panas, sakit, selsema dan selesema, serta sakit kepala dan sakit gigi.
Sebagai tambahan, asid asetilsalisilat mempunyai sifat menipiskan darah dan banyak digunakan dalam kardiologi untuk rawatan penyakit kardiovaskular. Sebagai antikoagulan, aspirin mencegah pengumpulan platelet dan pembentukan gumpalan darah, khususnya pada saluran koronari yang memberi makan jantung. Ini dapat mengurangkan risiko infark miokard, serta penyakit lain yang berkaitan dengan peningkatan trombosis (strok iskemia, trombosis urat dalam, emboli paru).
Dos ubat bergantung pada tujuan terapi. Untuk kesakitan dengan intensiti sederhana dan suhu tinggi, dos biasa pada satu masa adalah 500 mg (0.5 g), dos kedua jika perlu adalah mungkin tidak lebih awal dari 4 jam. Sekiranya kesakitan teruk, dosnya boleh dua kali ganda dan mengambil 1 g ubat, jumlah ubat setiap hari tidak boleh melebihi 3 gram. Bagi kanak-kanak, dos dikira mengikut berat anak. Dos aspirin harian yang disyorkan adalah kira-kira 60 mg / kg dan dibahagikan kepada 4-6 dos..
Kesan aspirin pada badan bergantung kepada dos. Dalam dos yang besar, kesan anti-radang dan analgesik ubat ditunjukkan, dalam dos kecil - antithrombotik. Oleh itu, untuk rawatan dan pencegahan penyakit kardiovaskular, ditetapkan dalam dos kecil (dari 75 hingga 160 mg sehari). Ciri penggunaan kardiologi ubat adalah penggunaannya yang panjang, kadang-kadang seumur hidup.
Pengambilan asid acetylsalicylic harus disertakan dengan langkah berjaga-jaga tertentu. Memiliki keupayaan untuk menipis darah, ubat ini dapat memprovokasi, atau meningkatkan pendarahan yang ada. Oleh itu, kontraindikasi penggunaannya adalah:
- haid;
- kecenderungan pendarahan;
- ulser dan hakisan saluran gastrousus (GIT).
Dilarang menggunakan aspirin juga semasa kehamilan (trimester ke-1 dan ke-3), penyusuan susu, asma, alergi terhadap NSAID.
Seperti aspirin, ibuprofen tergolong dalam NSAID dan digunakan sebagai ubat anti-radang, analgesik dan antipiretik terutamanya untuk rawatan proses keradangan pada tisu artikular, artritis reumatoid, dan sakit muskuloskeletal. Ia juga dapat digunakan untuk meredakan demam dengan selsema, haid yang menyakitkan, sakit kepala dan sakit gigi..
Dos biasa untuk orang dewasa ialah 1 tablet (400 mg) pada satu masa. Dos harian maksimum adalah 3 tablet, iaitu 1200 mg. Perjalanan rawatan tanpa berunding dengan doktor tidak boleh melebihi 5 hari. Lebih baik mengambil ibuprofen selepas atau dengan makanan, berehat antara dos 4-6 jam. Jangan gunakan ubat itu sendiri untuk merawat kanak-kanak.
Oleh kerana ibuprofen, seperti aspirin, mempunyai kesan penipisan darah, walaupun tidak begitu jelas, kontraindikasi penggunaannya sama seperti asid acetylsalicylic: kecenderungan pendarahan dan pendarahan, ulser peptik. Ibuprofen juga tidak diresepkan untuk: asma, kehamilan dan penyusuan, kegagalan buah pinggang, hati dan jantung.
Ubat penahan sakit yang paling selamat dianggap sebagai parasetamol. Ia tidak menipis darah, seperti aspirin dan ibuprofen, tidak merengsakan mukosa gastrik, tidak menjejaskan perkembangan janin, oleh itu ia disetujui untuk digunakan semasa kehamilan. Paracetamol tidak mempunyai aktiviti anti-inflamasi yang sama dengan ubat-ubatan yang disebutkan di atas, tetapi mengurangkan demam dan melegakan kesakitan dengan intensiti sederhana dan rendah, oleh itu ia banyak digunakan dalam selsema dan selesema, serta sindrom kesakitan dari pelbagai lokalisasi.
Dos tunggal ubat yang biasa untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun tidak boleh melebihi 1000 mg, setiap hari - 3000 mg. Selang antara dos ubat adalah 6-8 jam. Sekiranya perlu, jumlah dos dapat ditingkatkan dengan mengurangkan jurang antara mereka hingga 4 jam dan menjadikan jumlah parasetamol harian diambil menjadi 4000 mg. Melebihi dos ini tidak boleh diterima. Bagi kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun, dos tunggal ialah 250-500 mg. Pengambilan harian maksimum ialah 2000 mg..
Walaupun keselamatan ubatnya relatif, beberapa langkah pencegahan diperlukan. Anda harus tahu bahawa parasetamol dikontraindikasikan pada luka hati dan ginjal yang teruk. Kesan toksik boleh menyebabkan penggunaan ubat dalam dos yang besar, serta gabungannya dengan alkohol. Penyakit darah juga merupakan kontraindikasi..
Untuk pentadbiran analgesik yang selamat, perkara berikut harus dipertimbangkan:
- Ubat diri dengan ubat penahan sakit hanya boleh dilakukan secara tunggal atau jangka pendek. Sekiranya suhu tinggi tidak hilang dalam masa 3 hari, dan rasa sakit dalam masa 5 hari, serta sekiranya terdapat gejala tambahan, anda harus segera berjumpa doktor.
- Sebelum mengambil ubat, anda perlu membaca arahan dengan teliti, memperhatikan dos, kaedah pentadbiran dan kontraindikasi.
- Terdapat masalah sinonim nama ubat. Sebagai contoh, parasetamol mungkin mempunyai nama jenama seperti Panadol, Tylenol, Efferalgan, Acetaminophen, dan lain-lain Ibuprofen - Nurofen, Ibufen. Oleh itu, untuk mengelakkan overdosis semasa mengambil ubat yang sama dengan nama yang berbeza, anda perlu memberi perhatian kepada bahan aktif, yang ditulis dengan cetakan yang lebih kecil dengan nama jenama.
- Ubat berdasarkan bahan ubat tunggal (aspirin, paracetamol, ibuprofen) boleh menjadi sebahagian daripada persiapan gabungan. Sebagai contoh, parasetamol adalah komponen utama Solpadein, serbuk anti-influenza (Coldrex, Teraflu dan lain-lain). Ibuprofen terkandung dalam persiapan Brustan, Ibuklin. Agar tidak melebihi dos ubat yang selamat jika terdapat dalam pelbagai ubat yang diambil secara serentak, komposisi agen gabungan harus dikaji sebelum mengambil.
- Sekiranya terdapat penyakit kronik atau keraguan mengenai penggunaan ubat penahan sakit, keputusan yang tepat adalah mendapatkan nasihat doktor.
-
Rawatan
-
Serangan jantung
-
Sklerosis
-
Sklerosis
-
Sklerosis
-
Rawatan
-
Sklerosis
-
Rawatan